אתר רמלה דרום (מצליח) התגלה לפני מספר שנים. בין השנים 2008-2004 ביצעו בו מספר מוסדות מחקר חפירות הצלה אינטנסיביות עקב תנופת הפיתוח באיזור. חפירות רשות העתיקות נוהלו בהיקף נרחב במיוחד, במסגרתו נפתחו כ-550 ריבועי חפירה. במהלך החפירות זוהו שרידים המייצגים 9 תקופות שונות, משלבים פרה-היסטוריים עד למאה ה-11 לספירה. חלקן התגלו באזור זה לראשונה.


האתר הגיע לשיא התרחבותו ופריחתו במהלך התקופה האסלאמית הקדומה. נחשפו חאן מפואר, שני בתי מרחץ ואזור תעשייה מתוכנן היטב, הכולל מתקנים רבים מטיפוסים מגוונים, בהם כאלה שלא היו מוכרים עד כה. על פי סוגי המתקנים והממצא התקיימו במקום תעשיות קראמיקה, זכוכית ומתכת, עובדו צדפי אם הפנינה, ואולי גם נצבעו בדים. באתר התגלה גם בית גתות גדול ליצור יין מטיפוס נדיר ובמצב השתמרות מצוין, שהועתק בשלמותו למיקום חליפי. נתגלו גם בורות ובארות מים, כולל באר אנטיליה, מערכת מסועפת של תעלות ועשרות בורות ספיגה. כל אלה ללא ספק שימשו גם בתהליכי היצור.

הממצא הקטן העשיר והמגוון כולל מטמוני כסף וזהב ומטבעות רבים נוספים, מכלול גדול של כלי זכוכית (בין השלמים והמיצגים ביותר של התקופה האסלאמית הקדומה בארץ), כלי חרס מקומיים ומיובאים, רבים מהם תמימים, כלי מתכת שהשתמרו היטב, כלי אבן מסוגים שונים, כלי עצם ועצמות רבות של בעלי חיים שהיוו פן חשוב בכלכלת האתר.


התרומה המרשימה ביותר של החפירה הינה העדות הארכיאולוגית ברורה וחד משמעית, ראשונה מסוגה באזור רמלה, על רעש האדמה שפקד את העיר בשנת 749 לספה"נ. הרעש הותיר באתר ראיות מוחשיות ומשכנעות ממספר קטגוריות שזוהו הן בכלים ארכיאולוגיים והן בחוות דעת מקצועיות ממומחים חיצוניים.