גזר שוכנת לצד צומת דרכים חשוב בשפלה, במיקום אסטרטגי ולכן היוותה יעד לכיבוש צבאי בעת העתיקה. בספר מלכים א ט:15 נאמר ששלמה המלך בנה מחדש וביצר את הערים חצור, מגידו וגזר. בהמשך כתוב שמלך מצרים כבש את גזר ונתן אותה מתנה לשלמה שהתחתן עם ביתו.

החפירות בתל גזר הם פרוייקט ארוך טווח החוקר את הגידול וההתפתחות של גזר העתיקה והמעבר מהעיר הכנענית לעיר הישראלית. בפרוייקט משולבת תכנית לימודית לסטודנטים. פרטים ותמונות רבות מהחפירה באתר: www.gezerproject.org.

בעונה השלישית של החפירות בגזר השתתפו 65 סטודנטים וסגל, רובם מארה"ב והיתר מדנמרק, קנדה, קוריאה, הרשות הפלסטינאית וישראל. סיוע התקבל מרשות הטבע והגנים, המועצה האזורית גזר, קיבוץ גזר וכרמי יוסף .

בחפירות נמשכה החשיפה של מערכת הביצורים המסיבית, רובע המגורים ורובע ציבורי-מינהלי של המאה ה-8 לפסה"נ. נחשפו יסודות של בניין מרובע במידות 12X12 מ'. במקום נתגלו עדויות לחורבן כבד שכלל שכבה של לבנים שרופות במפולת בגובה של מטר וחצי ובתוך שכבה זו נמצאו מספר קנקני אגירה, סירי בישול, קערות וקרטרים. החורבן מיוחס למלך האשורי תגלת פלאסר ה-3 המתאר ּבארמונו שבנמרוד כיבוש של מספר ערים וביניהם גָזָרוּ היא גזר.
בחפירות מתחת לחומת העיר שמימי שלמה המלך נחשף בסיס עמוד בקוטר של 1 מ' אשר כנראה שייך למבנה עמודים מונומנטלי.