שבעה חודשי מאסר בפועל נגזרו על כנופית שודדי עתיקות מירושלים שביצעו חפירות לא חוקיות באזור בית שמש תוך הריסת באר עתיקה.

בחודש מאי 2009 לכדו מפקחי היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות שבעה שודדים בעת שעסקו בחפירות לא חוקיות באתר העתיקות המוכרז באר לימון, שליד מושב ישעי באזור בית שמש.

 

 

 

 

הבאר העתיקה, שהינה אתר טיול מועדף על תושבי האזור ועל מטיילים מכל רחבי הארץ, מתוארכת לתקופה הרומית (לפני כאלפיים שנה), ומעליה נבנו בריכה ומבנה גדול, ככל הנראה מהתקופה הצלבנית.

השבעה נתפסו 'על חם' בתוך בור עמוק, כשהם חופרים תוך ניתוץ אבנים גדולות בקרקעית הבאר, וברשותם ציוד חפירה רב. בחקירתם טענו השודדים שהגיעו למקום כדי לשאוב מים קדושים.
השבעה הצטיידו מראש בספר קוראן ובספר כשפים על מנת להילחם בשד, שלדעתם שוכן באתר ושומר על המקום.
בשבוע שעבר (יום ד', 7/3/2012) הורשעו השבעה בבית המשפט השלום בירושלים על ידי כבוד השופט יצחק שמעוני, בעבירות של פגיעה באתר עתיקות וחפירה באתר עתיקות ללא היתר. את התיק נהלה מטעם פרקליטות מחוז ירושלים עו"ד אביה גליקסברג.

השופט קבע בפסק דינו שגרסת החשודים לסיבת הימצאם במקום עם כלי חפירה, אינה מתקבלת על הדעת.

השבעה נשלחו למאסר בפועל לתקופה של שבעה חודשים. בנוסף, נגזר עליהם קנס כספי ומאסר מותנה.

לדברי אמיר גנור, מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, "חפירה באתר עתיקות ללא היתר ופגיעה באתר עתיקות הינן עבירות פליליות. הנזקים שנגרמים לאתרים הארכיאולוגיים בשל חפירות לא מורשות הינם חמורים ביותר ובלתי הפיכים. איש אינו יכול להשיב למקומם את הממצאים שנבזזו, את השכבות הארכיאולוגיות המעידות על ההסטוריה של המקום, ואת האבנים שרוסקו בפטישי השודדים".