מציאת נחשפו בחפירות רשות העתיקות בחמי יואב לפני הקמת גן אירועים וישולבו במתחם

בחפירות הצלה של רשות העתיקות בסמוך לחמי יואב שבדרום השפלה לפני הקמת גן אירועים על ידי קבוצת "שבט אחים" בהובלת האחים יפרח, נחשף יישוב מהתקופה הביזנטית ובו השתמרו גת מרשימה ודגם מחרס של כנסיה.

לדברי ד"ר רינה אבנר, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות, "הגת, ששטחה עולה על 100 מ"ר, מורכבת משלושה מרכיבים: במרכז, נתגלה משטח דריכה גדול ומרוצף באריחי חרס ובו נמצא מסד של בורג לסחיטת ענבים. בצד המערבי של משטח הדריכה נחשפו שלושה בורות אשר אליהם זרם התירוש. בורות האיגום עוצבו בקפידה על ידי מגרעות בדפנות, המאפשרות זליגת הנוזל באופן מבוקר, והם טויחו בטיח הידראולי למניעת חלחול התירוש אל האדמה.
סביב משטח הדריכה נחשפו תאים שנועדו להתססת הענבים עם הגיעם מהכרם והפיכתם ליין איכותי. בשלב השני נסחטו שאריות הענבים בשנית בעזרת הבורג במרכז משטח הדריכה, ומהתירוש הכינו יין פשוט שכונה במקורות "יין אביונים".

נראה שבעלי הגת היה נוצרי, משום שבסמוך לגת נחשף דגם שלם מחרס של כנסיה מהתקופה הביזנטית, שאינו שכיח במחקר הארכיאולוגי. המדובר במעין תיבה מחרס, שבצידה הרחב פתח מודגש ומעוטר. בשלושת עבריה האחרים מופיעים עיטורים צמחיים וצלבים. גג הדגם נבנה בצורת גג רעפים משופע, שבארבע פינותיו ישנם ארבעה זיזים עיטוריים המדגישים את הפינות. בראש הגג הותקנה ידית עגולה להחזקה או לתליית החפץ, אשר גם משני צידיה נקבעו צלבים. שלל העיטורים ואופי המבנה מרמזים כי זהו דגם מוקטן של כנסיה. לדברי ד"ר אבנר, "חפצים מטיפוס זה מוכרים במחקר כפנסים: הם שימשו כחפצי פולחן שימושיים שנתלו או הונחו בתוך מבנים. דרך הפתח המעוטר הכניסו נר שמן, שהאיר את חלל הדגם. מאחר שהצלבים שימשו גם כפתחים צרים, דרכם הופץ האור החוצה והקרין על קירות המבנה בו הונח החפץ, צלליות של צלבים.

לדברי סער גנור, ארכיאולוג מחוז אשקלון ברשות העתיקות: "באזור נמצאו 3 גתות דומות בסמוך לדרך הראשית מאשקלון שלחוף הים, לבית גוברין שבשפלת יהודה. אשקלון היתה עיר מסחר לחוף הים ודרכה שווק יין מארץ ישראל לכל אגן הים התיכון. החפירה נערכה עבור הקמת גן אירועים חדש. בגת שנחשפה יבוצע שימור והיא תהיה חלק "עתיק" מגן האירועים החדש".

היום (ה'), בשעות 15:00-13:00 ניתן יהיה לצלם את הממצאים בשטח וכן לראיין את ארכיאולוג המחוז. האתר נמצא 100 מ' מדרום לכניסה לחמי יואב