במהלך החודשים האחרונים הולכים ונחשפים שרידי מבנה מרשים מהתקופה החשמונאית (מאה 2 לפנה"ס) בחפירות שמנהלת רשות העתיקות בחניון גבעתי שבעיר דוד, בגן לאומי סובב חומות ירושלים. החפירות ממומנות ע"י ידידי עיר דוד.

קירותיו הרחבים של המבנה (למעלה ממטר רוחב) בנויים אבני גיר מהוקצעות שהונחו בשיטת "ראשים ופתינים", שיטת בנייה האופיינית לתקופה החשמונאית.
בתוך המבנה, המתנשא לגובה של כ-4 מ' ואשר שטחו כ-64 מ"ר', התגלו כלי חרס רבים, אך היו אלה בעיקר המטבעות שהפתיעו את החוקרים: אלה, העידו שהמבנה הוקם בראשית המאה ה-2 לפנה"ס והמשיך אל תוך התקופה החשמונאית, כאשר במהלכה עבר שינויים מהותיים בתוכו.

לדברי ד"ר דורון בן עמי ויאנה צ'חנוביץ, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, "חשיבותה של תגלית זו היא בעיקר לנוכח מיעוטם הבולט של בניני העיר החשמונאית של ירושלים במחקר הארכיאולוגי, וזאת למרות החפירות הרבות שנערכו בה עד כה.
למעט שרידי ביצוריה של העיר, שהתגלו בחלקים שונים של ירושלים, כלי חרס וממצאים קטנים נוספים, עד כה לא נחשפו בנייני העיר עצמם, ותגלית זו מגשרת על פער מסוים ברצף ההתיישבותי של ירושלים.העיר החשמונאית שמוכרת לנו היטב מן התיאורים ההסטוריים של יוסף בן מתיתיהו, מקבלת לפתע ביטוי מוחשי".