גת ששימשה לייצור יין לפני 1400 שנה, הופיעה לאחרונה בשכונת נווה יעקב בירושלים.
תמר סימון, תושבת שכונת נווה יעקוב, יצאה לפני כשבוע עם כלבה, לריצת ערב שגרתית ביער הקהילתי המקיף את השכונה. לפתע היא הבחינה בשרידים עתיקים שהיו בשטח, שלתחושתה נחפרו לאחרונה. היא מיהרה, כמעשה של אזרחות טובה, לדווח על החפירה לפקחי רשות העתיקות, שהגיעו למקום במהירות.

הארכיאולוגים הופתעו לגלות גת עתיקה לייצור יין, חצובה בסלע מלפני 1400 שנה, שגודלה 5X5 מ'. הגת מורכבת ממשטח דריכה גדול מרובע, עליו הונחו הגפנים אשר נדרכו ברגליים יחפות. בקצה המשטח נמצא צינור חצוב בסלע, אשר הוביל את מיץ הענבים אל בור שיקוע מרובע, וממנו לבור האיגום בו נאסף התירוש הנקי. גת זו, יחד עם מתקנים חקלאיים רבים נוספים שהתגלו באזור נווה יעקב ופסגת זאב, מעידה על פעילות חקלאית עניפה בתקופות הקדומות בצפון ירושלים.

לדברי עמית ראם, ארכיאולוג מחוז ירושלים ברשות העתיקות, "הופתענו, שכן הגת נחפרה בשיטתיות, אך חפירה שכזו, במקום הזה, לא בוצעה מעולם על ידי ארכיאולוגי רשות העתיקות".

חידת היד העלומה שחפרה את הגת המשיכה להעסיק את הפקחים, ובסיור שגרתי שערכו באתר לאחר גילוי הגת, הם הבחינו בנער בגיל מצווה, תושב השכונה, אשר בחן אותה מקרוב. הנער סיפר למפקחי רשות העתיקות, בתום לב ובהתלהבות רבה, כי הוא וחבריו אחראים לחפירה.
עוד סיפר, כי חבורתו חובבת ארכיאולוגיה, ויחדיו החליטו לחפור את הגת.
לדברי עמית ראם, "הסיפור נגע לליבנו ואף הזכיר לנו את ילדותנו שלנו. יחד עם זאת, חשוב לדעת שחפירה לא מסודרת של עתיקות גורמת לאובדן מידע ארכיאולוגי יקר ערך, ולכן על כל אזרח שמוצא ממצא ארכיאולוגי לפנות אל רשות העתיקות. הסברנו לנערים את הבעייתיות בביצוע חפירה כזו, והזמנו אותם לתעל את מרצם לטובת העשייה הקהילתית שנעשית ביער נווה יעקוב. רשות העתיקות מזמינה בני נוער שמתעניינים בארכיאולוגיה לפנות אליה באמצעות אתר האינטרנט שלה, על מנת שתשלבם בחפירותיה".