שרידי מצודה כנענית שנחשפו בלב נהריה ישולבו במגדל דירות


זאת, בשיתוף פעולה של היזם - חברת "כוכב", ורשות העתיקות

הממצאים יוצגו מחר – יום ה' (7.1) בכנס משותף למרחב צפון ברשות העתיקות ולאוניברסיטת חיפה
שרידי מצודה בת 3400 שנה שנחשפו בחפירה ארכיאולוגית ישולבו במגדל מגורים של חברת "כוכב" הנבנה ברחוב בלפור שבנהריה, בקרבת חוף הים. כך הוחלט בסיכום בין מנהל רשות העתיקות ישראל חסון ומנהל חברת כוכב, דני כוכב.

החפירה הגדולה, שניהלה רשות העתיקות בשיתוף עם קבוצות נוער, ובהם תלמידי תיכון שחקים מנהריה, התבצעה במסגרת תוכנית חברת "כוכב" לבנות מגדל מגורים רב-קומות עם חנייה תת-קרקעית. על רקע אופי ואיכות הממצאים, בקשה רשות העתיקות למצוא פתרון שיאפשר לשמור חלק מהשרידים לרווחת הציבור. כך, בסיועו של מתכנן הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז צפון במשרד הפנים האדריכל אלכס שפול, הוחלט שבקומת המרתף של הבנין יישמר ויוצג חלק מהמצודה, להנאת הדיירים והמבקרים.

לדברי נמרוד גצוב, יאיר עמיצור וד"ר רון בארי, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, "נראה שהמצודה שחשפנו שימשה מרכז מנהלי ששירת את הספנים ששטו לאורך חופי הים התיכון לפני 3400 שנה. לצד המצודה היה כנראה מעגן, ובחדריה נמצאו ממצאים רבים, בהם פסלוני חרס בדמות אדם ובעלי חיים, כלי נשק מברונזה, וכלי חרס מיובאים, המלמדים על קשרי מסחר ותרבות ענפים עם קפריסין ועם שאר אגן הים התיכון".
לפחות ארבע פעמים חרבה המצודה בשרפה עזה, וחזרו לבנותה מחדש. בשכבות השרפה נמצא שפע של גרעיני תבואה, קטניות וענבים. ממצא זה מעיד על האספקה אותה רכשו יורדי הים.
מחר - יום ה' הקרוב7/1/2016 תוצג החפירה בכנס משותף למרחב צפון ברשות העתיקות ואוניברסיטת חיפה