ראשי חץ מברונזה, מטבעות הנושאים את שמות החשמונאים, כדים מיוחדים לאחסון בשמים ועוד מאות פריטים בני אלפי שנים שהוצעו למכירה בחנות בקניון ממילא ללא רישיון למסחר בעתיקות, נתפסו אתמול (ג') במהלך פעולה מבצעית של היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות. הפשיטה התבצעה לאחר קיום פעילות סמויה בחנות, בה נמכרו לבלשי רשות העתיקות פריטים עתיקים.

החל מחודש מרץ 2016 נכנסו לתוקף תקנות חדשות, המחייבות את סוחרי העתיקות בישראל לנהל את המלאי המסחרי שברשותם, באמצעות מערכת ממוחשבת שפותחה על ידי רשות העתיקות. המהלך, שיאפשר מעקב אחר הפריטים, נועד למנוע מסוחרי עתיקות "להלבין" עתיקות בלתי חוקיות, שמקורן בשוד עתיקות –חפירה בלתי חוקית באתרים ארכיאולוגים תוך מחיקת הידע על המורשת התרבותית מהארץ ומהעולם, תמורת בצע כסף. חנות המזכרות סחרה בעתיקות בקניון היוקרתי, על אף שלא קיבלה רשיון לכך.

לדברי ד"ר איתן קליין, המפקח על המסחר בעתיקות ברשות העתיקות: "עד שהותקנו התקנות היה בשוק העתיקות מצב פלאי, שבו הממצאים תמיד היו בשפע על המדפים. זאת למרות  שהסוחרים דיווחו על מכירות חלשות ביותר. דיווחים אלה מעלים תהיות בדבר יכולת ההישרדות המרשימה של החנויות הללו לאורך עשרות שנים. בפועל, ברור כשמש שעל מנת לספק את הסחורה, נשדדו אתרי עתיקות בישראל ובעולם, וההסטוריה נמכרה למרבה במחיר. הפעילות שביצענו בחנות בממילא הינה חלק מפעילות נרחבת שמתבצעת בשוק העתיקות, שמטרתה שמירה על נכסי התרבות של מדינת ישראל, השייכים לכל אזרחיה, ומניעת "הלבנת" העתיקות הגנובות באמצעות המלאי המסחרי של סוחרי העתיקות המורשים".

בימים הקרובים יוגש כתב אישום כנגד בעל החנות, החשוד בסחר בלתי חוקי בעתיקות.