חוליית שודדי עתיקות נלכדה בסוף השבוע בשטח היישוב העתיק ציפורי. זאת, במהלך פעילות מבצעית של מפקחי היחידה למניעת שוד עתיקות בשיתוף רכזי הביטחון השוטף של היישובים אלונים ואלון הגליל במועצה האזורית עמק יזרעאל.  מי שזיהתה את החוליה בראשונה היתה מטיילת ערנית, שדיווחה על פעילות חשודה של חוליית השודדים. החוליה, בצעה חפירה בלתי מורשית בשטח אתר העתיקות, בניסיון לפרוץ לתת הקרקע ולאתר מערכת מסתור תת קרקעית מהתקופה הרומית - מלפני 2000 שנה בקירוב.

היישוב היהודי בעיר ציפורי העתיקה התקיים במשך שנים רבות, והיה אחד ממרכזי היישוב היהודי בצפון ארץ ישראל  במשך מאות שנים. באתר מבני ציבור, מבני מגורים, מתקנים, מערכות תת קרקעיות ובית קברות מפואר.

מפקחי היחידה למניעת שוד ומתנדבים הגיעו לשטח והצליחו ללכוד, לאחר מרדף רגלי, שניים מבין שלושת חברי החוליה. החשודים - בשנות השלושים לחייהם, הינם תושבי נצרת הסמוכה. ברשותם נתפסו כלי חפירה.

החשודים נעצרו בשטח והועברו לחקירה בתחנת משטרת נצרת.

לדברי ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד עתיקות באזור הצפון, "אנו עדים לפעילות רבה של חוליות שודדי עתיקות בצפון. לפני כשבועיים נלכדה חוליה דומה שבצעה שוד עתיקות במערת קבורה באזור כרמיאל, וכבר השבת נלכדה חוליה נוספת באזור ציפורי. אזור הצפון משופע באלפי אתרי עתיקות והמשימה להגן עליהם ולמנוע את בזיזתם, מורכבת ומאתגרת. נראה שלא חום כבד ולא צום הרמאדן מרתיעים את השודדים מלצאת ולנסות את מזלם בבזיזת אוצרות עתיקים. באירועים האחרונים הצלחנו לסכל את המשך הפגיעה באתרי העתיקות, שהם משאב של כולנו."

אמיר גנור מנהל היחידה למניעת שוד עתיקות מסר, "אנו חייבים את ההצלחה בסיכול חוליית שודדים זו לאזרחית הערנית שטיילה בשטח וזיהתה את הפעילות הלא חוקית באתר העתיקות. ערנותה ודיווחה לרשות העתיקות אפשרו את איתור החוליה ולכידתה "על חם", ותוענק לה תעודת הוקרה על אזרחותה הטובה. בחודשים האחרונים הגבירה רשות העתיקות את האכיפה כנגד שודדי העתיקות בכל רחבי הארץ ובצפון בפרט. אנו משלבים בפעילות מתנדבים רבים מתושבי האזור ומתנדבי מג"ב, ופועלים להגיב תוך זמן קצר לכל מידע שנמסר מהציבור הרחב, רשות העתיקות פונה לציבור: דווחו על כל אירוע הנראה בעינכם כפגיעה באתר עתיקות, עזרו לנו להגן על נכסי המורשת".

פגיעה באתר עתיקות הינה עבירת "פשע" שהעונש הקבוע בחוק בגינה עד חמש שנות מאסר.