קטע 'כיכר צה"ל'
בחודשים אפריל 2007-יוני 2007 נערכו פעולות שימור בקטע חומת כיכר צה"ל. פעולות השימור נעשו מטעם רשות העתיקות ובמימון משרד ראש הממשלה והרשות לפיתוח ירושלים. ניהל אותן ערן חמו, בסיוע יורם סעד (ליווי מקצועי), אבי משיח ואמיר פרוינדליך (תכנון), ליליה סוחנוב (הנדסה), אבי פרץ (משמר אחראי). בשטח ביצעו את העבודה: חאלד אבו סנינה, מוחמד אבו רמילה, ווהל בסטי, אחמד דעיס, מופיד סמארה ובאדר שלודי.

בשנת 2004 נשרו מספר אבנים מהחומה אל חצר בית הספר קולג' דה פרייר. מקרה זה הדליק נורה אדומה אצל הגופים האמונים על נכסי העיר ובעטיו נערך סקר פיזי של החומות לכל אורכן.
קטע 'כיכר צה"ל', שבצדו הפנימי פאתי הרובע הנוצרי, מסגד קימרי וחנויות הנסמכות אל החומה ובית הספר קולג' דה פרייר, היה הקטע הראשון מארבעה עשר קטעי החומה שטופל. קטע 'כיכר צה"ל' מצוי בפינה הצפונית - מערבית של חומות העיר העתיקה. הוא משמש דופן מזרחית לכיכר צה"ל. ממזרח לו קטע הפרנציסקנים וממערב לו קטע שער יפו.
נתונים פיזיים
בקטע כיכר צה"ל שאורכו כ-118 מ' ארבעה מקטעים (59-56). שטח החזית החיצונית שלו כ-1230 מ"ר. גובה הפן החיצוני של החומה: כ-10 מ', למעט הפינה הדרומית-מערבית המתנשאת לגובה של כ-15 מ'. גובה הפן הפנימי של החומה כ-6 מ' בממוצע (איור 1).
ערכים לשימור
ערכים היסטוריים. בקטע חומת המצודה ניכרות עדויות ברורות להיסטוריה של המקום (ר' סקירה היסטורית). אלו כוללות שרידי קשתות של האולמות הצלבניים שכוסו על ידי סולימן הגדול לצורך הקמת רחבת תותחים; מילוי החפיר בשלהי השלטון העות'מאני ופריצת החומה לשם הכשרת דרך גישה אל שער יפו ואל העיר העתיקה, לקראת ביקורו של הקיסר הגרמני וילהלם השני; השינוי המסיבי שעברו השיניות בתקופת השלטון הבריטי; הפריצה בפינה הדרום מערבית של החומה על ידי הלגיון הירדני.
ערכים אורבניים. קטע חומה זה הוא הפינה הצפונית מערבית של העיר העתיקה, הוא ממוקם בנקודה טופוגרפית שלטת לכיוון דרום.
כיום, משמש קטע חומה זה דופן לכיכר צה"ל. מהטיילת שעל החומה יש נקודות תצפית מרשימות אל שער יפו ואל החומה המערבית ולעבר העיר המודרנית. מכיכר ספרא - בית העירייה - ומכיכר צה"ל ישנה תצפית יפה אל קטע החומה.
ערכים אדריכליים. המרכיבים האדריכליים של החומה בקטע זה הם קו הרקיע של החומה, המורכב משיניות ופתחים; חרכי ירי במרכז החומה ובכל שינית שנייה (איור 3,2); מידות האבנים, הטקסטורה שלהן וגוניה יוצרים את "פסיפס האבנים".
בעיות פיזיות
הבעיות הפיזיות שזוהו בסקר המקדים בקטע זה הן: סכנה ממשית ומיידית לילדי ביה"ס קולג' דה פרייר (קטע 59 פנים) עקב נשירת אבנים ממעקה אבן; חדירה של רטיבות לליבת החומה, דרך ראש החומה - השיניות ודרך הטיילת (איור 4).
באבנים רבות, בפרט בפינתו המערבית של קטע 59, ניכרת התפצלות פנים חריפה. אין בכך כדי להשפיע על כושרן הקונסטרוקטיבי, אולם נשירת הפצלים עלולה להוות סכנה בטיחותית לשוהים בבסיס החומה.
פעולת השימור
שימור השיניות. האבנים החסרות בשיניות הושלמו. ראשי השיניות וראשי הקיר נאטמו כדי למנוע חדירה של רטיבות אל ליבת הקיר; חרכי הירי ופתחי הניקוז בשיניות נפתחו וחוזקו; אבנים חדשות שהותקנו סומנו בחותמת מעופרת ועליה מוטבע סמל רשות העתיקות.
הטיפול בפני החומה. הצמחייה העונתית, שפשתה במישקי החומה הודברה. במקומות שבהם השתרשו עצים או צלפים בליבת החומה, פורקו מספר נדבכים לשם עקירת השורש והדברתו עד כמה שניתן; במישקים הושלמו חומרי מליטה על בסיס סיד, באופן שיאפשר ניקוז מים מליבת החומה החוצה; אבני בנייה שניכרה בהן התפצלות חריפה של פני האבן, יוצבו באמצעות הספגת מי סיד והזרקת חומר מליטה עדין לסדקים.
הטיפול בקירות המסתור הירדנים. בקטע כיכר צה"ל נמצא קיר מסתור ירדני, שנבנה בין שתי שיניות בחומה. כמותו היו רבים בקטעי החומה שהיוו גבול עד שנת 1967. רובם פורקו לאחר איחוד העיר. מבחינה פיזית תוספת זו סבלה מהתפוררות והייתה בה סכנה לציבור. משיקול אדריכלי, פורק קיר המסתור, מתוך כוונה לשקם את קו הרקיע של החומה.
בצדה הפנימי של החומה, נאלצנו להתמודד עם קיר מסתור ירדני במצב בליה קשה, שממנו נשרו אבנים אל חצר ביה"ס קולג' דה פרייר (קטע 59). קיר אבן זה, באורך 20 מ' ובגובה משתנה, תוחם בין טיילת החומות לבין העיר. לאורכו נמצאו חריתות באבן של שמות חיילים ירדנים. בשונה מקיר המסתור בין השיניות, הוחלט לשמרו למרות מצבו הפיזי הקשה.
ההתערבות המשמרת כללה פירוק ובנייה מחדש. תיעוד מפורט של הקיר ומספור האבנים אפשרו שחזור מהימן למקור עד כמה שניתן. (איור 5 ,6).
טיפול בבסיס החומה. בקטע חומה זה מפלס הקרקע בצדה הפנימי גבוה במידה ניכרת ממפלס הקרקע בצדה החיצוני. החומה, אם כן, מתפקדת כיום כקיר תמך. בהיעדר ניקוז של החלק הפנימי, בוצעו השלמות חומרי מליטה על בסיס סיד במישקים באופן שיאפשר ניקוז דרך החומה.
סיכום
הסכנה של נפילת האבנים שהייתה במקום הוסרה. חזות החומה בצומת עירוני זה השתפרה במידה ניכרת. לבד מטיפול בחומה העות'מאנית, בפרויקט שימור חומות ירושלים, נערכו במקום פעולות שימור בפרויקט שנלווה לפיתוח תוואי הרכבת הקלה והכשרתו.
ממשק וניהול. כחלק מהכנת תיק תחזוקה לכל החומה הוכן תיק, המפרט את תחזוקת השימור הנדרשת בקטע כיכר צה"ל. תחזוקת השימור תבוצע באחריותן של עיריית ירושלים ורשות העתיקות.1. קטע החומה הסובב את כיכר צה"ל
2. פרטים של חרכי ירי בשיניות
3. פרט חרך ירי אופייני לקטע
4. קיר המחסה הירדני שממנו נשרו אבנים לביה"ס קולג' דה פרייר
5. תבנית עץ לעיצוב איטום ראש הקיר בהתאם לפרט הירדני
6. קיר המחסה הירדני עם סיום בנייתו מחדש
חדשות ארכיאולוגיות באינטרנט שימור אתרי עתיקות אגודת הידידים של רשות העתיקות הגן הארכיאולוגי בירושלים אתר סקר
Websites, text and photos © Israel Antiquities Authority Powered by teti-tu