קטע 'כיכר צה"ל' - סקירה היסטורית
קטע החומה הקרוי 'כיכר צה"ל' נמצא בשטח שמחוץ לתחומה של ירושלים בתקופת בית ראשון ובית שני. התוואי המשוער של חומות ירושלים בתקופה הביזאנטית אף הוא אינו עובר בשטח זה.
ככל הנראה, רק בתקופה האומיית עברה חומת העיר לראשונה בתוואי זה, ובו הוקמה החומה העות'מאנית מאות שנים מאוחר יותר.
בשנים 1971-1972, בעת הכשרת גן לאומי סביב חומות ירושלים העתיקה, נערכה חפירה ארכיאולוגית בראשותם של דן בהט ומנשה בן-ארי מאגף העתיקות דאז. בחפירה נתגלה, כי החומה העות'מאנית בנויה על שרידי מגדל הבולט כ- 3 מ' מתוואי החומה. החפירה ביסודות המגדל ומתחתיהם העלתה, כי המגדל נבנה בימי הביניים. מידות המגדל: כ- 35X35 מ'. הוא נבנה מאבנים גדולות, בשימוש משני, האפייניות לבנייה בימי בית שני. על פי מסורת מוסלמית, במקום זה הרג דוד את גליית הפלישתי, ומכאן שמו של המגדל בערבית: מגדל ג'אלוד. המגדל כונה בקרב אנשי אירופה "מגדל טנקרד" משום שבנקודה זו פרץ טנקרד בשנת 1099 את חומת ירושלים. מצפון למגדל וממערב לו עבר רחוב, שהפריד בין חומת העיר לבין המגדל (איור 1). חוקרים מניחים, כי החומה והמגדל, וייתכן שאף החפיר, נבנו בתקופה האיובית (1260-1244). סביב החומה נחצב חפיר ששימש קו הגנה נוסף על העיר. במהלך החפירה נחשף החפיר לעומק של כ-7 מ'.
בתקופה הממלוכית עברה חומת העיר, ככל הנראה, בתוואי שבו בנה סולימאן 'המפואר' את החומה העות'מאנית (1538-1535).
בשנת 1948, היה קטע חומה זה הגבול בין ישראל לירדן. חיילי הלגיון הירדני בנו קירות מסתור על גבי החומה, כמו בקטעי החומה האחרים שפנו לעיר המערבית.
הפניות
בהט, ד' ובן ארי, מ' 1972. החפירות בכיכר צה"ל. קדמוניות ה'. ירושלים. עמ' 119-118.

מפת התמצאות. קטע 'כיכר צה"ל' מסומן באדום
1. מגדל גוליית והחפיר המקיף אותו יחסית לתוואי החומה כיום (מתוך: בהט ובן ארי 1972)
חדשות ארכיאולוגיות באינטרנט שימור אתרי עתיקות אגודת הידידים של רשות העתיקות הגן הארכיאולוגי בירושלים אתר סקר
Websites, text and photos © Israel Antiquities Authority Powered by teti-tu